نخ لاکرا یا اسپاندکس ، تفاوت ها ؟

نخ لاکرا یا اسپاندکس ، تفاوت ها ؟

اسپاندکس چیست ؟.
لیف کشسانی اسپاندکس توسط شرکت آمریکایی دوپونت در سال ۱۹۵۹ میلادی برای اولین بار تولید شد و بعد ها لاکرا نیز توسط همین شرکت به تولید رسید .
اسپاندکس برگرفته از لغت (Expands) به معنی گسترش یابنده است ، اسپاندکس همان کش است و این اسم به خاطر برند شدن این محصول همچنان روی کش مانده است .
لاکرا چیست ؟
لیف کشسانی لاکرا بسیار مقاوم بوده و قابلیت کشش تا ۵ برابر طول عادی خود را داراست و هیچ آسیبی به بافت پارچه وارد نمیشود، به همین علت از این الیاف در صنعت پارچه برای تولید انواع لباس ها استفاده می شود چرا که به هر اندازه که کش بیاید دوباره به حالت اولیه خود بازمی گردد. حتی اگر این پارچه را با آب بسیار گرم شستشو دهید و آویز کنید پس از خشک شدن خواهید دید که هیچ تغییری در سایز و اندازه و بافت آن ایجاد نشده است
نخ لاکرا را معمولا با انواع نخ های دیگر ترکیب می کنند و نمونه لاکرای آن پارچه بخصوص را تولید می کنند. حتما اسم هایی مثل پنبه لاکرا، جودون لاکرا، کرپ لاکرا (کرپ کش) و … به گوشتان خورده. این ها مثال هایی از ترکیب نخ لاکرا با موارد دیگر هستند.
نخ لاکرا یا اسپاندکس در پروسه تولید پارچه همانند نخ های دیگر به پارچه اضافه می شود که پارچه ی تولید شده اصطلاحا پارچه لاکرا نیز نامیده می شود.

تفاوت اسپاندکس ،لاکرا و کش چیست ؟
اسپاندکس و لاکرا هر دو نام کش هستند که بر روی پلی اورتان ها گذاشته می شود ، می توان گفت لاکرا تکمیل شده همان اسپاندکس است ، در واقع لیف کشسانی دیگری که در دماهای بالا هم مقاوم است به اسپاندکس اضافه شد و محصول جدیدی به نام لاکرا تولید شد .
اکثریت مردم که برای اولین بار با لغات اسپاندکس ، لاکرا و کش آشنا می شوند گیج می شوند و به اشتباه می افتند ولی در یک کلام لاکرا و اسپاندکس هر دو کش هستند ولی لاکرا کشی است که در دمای بالا مقاومتش را از دست نمی دهد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *